Symulator KSL1-A
Nowa strona 1

W maju 2011 roku do użytku weszła nowa wersja symulatora o oznaczeniu KSL-1A. Jest to nieco bardziej rozbudowana konstrukcja zapewniająca szereg rozwiązań rozszerzających możliwości przeprowadzania bardziej skomplikowanych ćwiczeń.

Symulator oparty jest na podstawie jednego komputera wyposażonego w dwie karty graficzne i obsługuje łącznie 4 monitory - dwa z instrumentami pokładowymi, jeden dotykowy dla obsługi FMC (komputera pokładowego) i jeden (zdublowany) dla budowy widoku zewnętrznego.

Rozbudowana jest również instalacja pokładowa zapewniająca np. kilkustopniową regulację wentylacji kabiny (w konstrukcji zamkniętej) z osobnym nawiewem i wyciągiem powietrza, oświetlenie kabinowe i nawigacyjne, dwustanowiskowy system audio z interkomem, pełną kontrolę nad instalacją elektryczną i inne.

Dodatkowo zwiększyła sie liczba obsługiwanych urządzeń pokładowych, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie lotów wg zasad IFR (w tym R-NAV).

Charakterystyka techniczna:

  • pełnofunkcjonalny dotykowy Flight Mangement Computer (FMC),

  • panel radionawigacyjny z transponderem,

  • panel autopilota z pełną kontrolą parametrów lotu,

  • sześcioosiowa przepustnica z wolantem,

  • zaawansowany system audio z interkomem,

  • ponad 30 zobrazowanych instrumentów pokładowych.

Co istotne - gotowe są pliki konfiguracyjne umożliwiające łatwą zmianę modelu, na którym kursanci wykonują ćwiczenia - od Cessny 404 Titan po Airbusa A 320 (sidestick na wyposażeniu).

Obecnie trwają testy wyświetlaczy panoramicznych dla zbudowania widoku z kabiny w zakresie min. 140 stopni dla potrzeb budowy profesjonalnego symulatora Airbusa A320, która rozpocznie się we wrześniu 2011 roku.

 

Fot. 1 Budowa kabiny symulatora KSL-1A.

 

Fot. 2 Wykończenie paneli instrumentów pokładowych.

 

Fot. 3 Zamontowane panele i instrumenty pokładowe symulatora KSL-1A.

 

Fot. 4 Montaż kabiny KSL-1A w Gimnazjum w Sierakowicach.

 

Fot. 5 Uruchomiony symulator KSL1-A.


Facebook - Lubię To:


Facebook

symulacje lotnicze, symulator lotów, KSL, Koło Symulacji Lotniczych, Gimnazjum w Sierakowicach, FS2004, Aeroklub Słupski, lotnictwo wirtualne, vatsim, Dedal, Śladami Dedala