Plany, plany, plany
Dzisiejsze zajęcia z planowania lotów poszły całkiem dobrze. Żebyście mogli utrwalić poznane wiadomości i technikę tworzenia planów lotu proszę przygotować na następne zajęcia poniższe plany dla dolnych dróg lotniczych z uwzględnieniem opublikowanych procedur SID i STAR:

  • EPKK - EPGD,
  • EPKK - EPSC,
  • EPWA - EPGD,
  • EPWA - EPZG,
  • EPRZ - EPWR,
  • EPWR - EPKK,
  • EPWR - EPGD.
  • EPZG - EPLL,
  • EPPO - EPKK,
  • EPKK - EPWA.

Wszystkie mapy dla wszystkich ww. lotnisk oraz dróg lotniczych znajdują się na stronie PL-VACC w dziale lotniska. Każdą trasę z osobna proszę przygotować na planerach, które otrzymaliście. W pobieralni dziaisj wieczorem pojawią się obiecane materiały i poradniki.

Ćwiczyć w teorii i praktyce!

Nowości w Pobieralni
Uwaga!

Zamieściłem w pobieralni przykładowe zapisy komunikacji na linii pilot - kontroler dla następujących operacji:

VFR - kręgi po polsku i angielsku,
IFR - trening podejścia ILS/DME do pasa 29 w EPGD
a) z wektorowaniem,
b) proceduralnie,
c) proceduralnie z użyciem przykładowych skrótów.

Wszystkie pliki w formacie pdf - proszę pobrać i ćwiczyć na następne zajęcia w listopadzie.
MiGi 29 podczas pokazów w Siemirowicach
Polecam obejrzenie filmiku prezentującego niski przelot myśliwców Polskich Sił Zbrojnych podczas pokazów w Siemirowicach. Autorm filmiku jest Tomek Kotlenga z Sierakowic.

Film z pokazów lotniczych w Siemirowicach
Zapraszam do obejrzenia zapowiadanego filmu z pokazów lotniczych w Bazie Lotniczej Marynarki Wojennej w Siemirowicach w dniu 16 września 2011 roku, na których byliśmy obecni. W galerii zdjęć pojawiły sie nowe fotki autorstwa Aarona Parackiego - także zachęcam do obejrzenia. - link w newsie poniżej.

Uczniowie na pokazach lotniczych


W miniony piątek 16 września grupa członków i sympatyków Koła Symulacji Lotniczych gościła w 44 Bazie Lotniczej Marynaki Wojennej w Siemirowicach, gdzie obchodzono 55 rocznicę pierwszego lądowania samolotu w tej jednostce.


W programie imprezy organizatorzy zapowiadali atrakcyjną wystawę statyczną samolotów i śmigłowców, pokazy różnych maszyn w locie oraz inne atrakcje. Z całą pewnością można stwierdzić, że wywiązali się z obietnic, a nawet pokazali więcej, niż się można było spodziewać.

 

Do każdego samolotu czy śmigłowca można było wejść, wszystkiego dotknąć czy o wszystko zapytać pilotów, którzy chętnie odpowiadali na każde pytanie. Jedynym problemem były długie kolejki, bo  zainteresowanie było ogromne. Na wystawie pokazano między innymi: samoloty - CASA C-295, PZL M28 Bryza w różnych konfiguracjach, zachwyt budził ogromny Lockheed C-130 Hercules, któy wylądował na oczach widzów, wykonując uprzednio manewr niskiego przelotu nad pasem (tak zwany low-pass) oraz śmigłowce MArynarki Wojennej: Mi-2, Mi-14PŁ, W3-RM Anakonda oraz system ochrony przeciwlotniczej systemu BLENDA (z automatycznym naprowadzaniem).

 

Jedną z głównych atrakcji były zawody na celność zrzutu imitatora tratwy ratunkowej z pokładu samolotów M28B.

Każda z trzech załóg uczestniczących w zawodach wykonała jeden nalot treningowy a następnie dwa naloty bojowe, podczas których zrzuciła imitatory tratwy oznaczone różnymi kolorami. O wygranej zdecydowała komisyjnie zmierzona najmniejsza średnia odległość dwóch zrzuconych imitatorów od środka celu o wymiarach 2x2 metry. W tym roku jeden z imitatorów zwycięskiej załogi znajdował się niespełna 2 metry od celu.

 

Zwycięskiej załodze w składzie: kpt. mar. pil. Tomasz Zgoda (dowódca), kmdr ppor. pil. Dariusz Konicki (drugi pilot), kpt. mar. Mariusz Sasim (nawigator), por. Dominik Skawiński (nawigator), st. chor. mar. Marek Żuk (młodszy nawigator) oraz mł. chor. szt. mar. Cezary Kapica (technik pokładowy) puchar wręczył zastępca dowódcy Marynarki Wojennej wiceadmirał Jerzy Patz oraz dowódca 44. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr pil. Jarosław Andrychowski.

 

Ogromne wrażenie sprawił również pokaz potężnego śmigłowca Mi-14PŁ przeznaczonego do zwalczania okrętów podwodnych, bo wykonywał manewry niemal na wyciągnięcie ręki widzów. Ostatnim mocnym akcentem były przeloty odrzutowych maszyn bojowych - F16, Su22 oraz MIG29, które wykonały kilka akrobacji na pełnych "dopalaczach", co wywołało u niektórych niemal przerażenie.

 

Impreza została zorganizowana na najwyższym poziomie. Zapraszam do galerii (wystarczy kliknąć w obrazek u góry) na krótką fotorelację. Na początku października zostanie także zaprezentowany film z przebiegu pokazów.

Podziękowanie
Dziękuję serdecznie Panu Markowi Iwińskiemu za nieodpłatne przekazanie na rzecz naszego Koła pakietu oprogramowania Wilco Airbus Series Evolution oraz wcześniej Saiteka ST-290 PRO.

Wcześniej Paweł Dragan obdarował nas ciekawym pakietem oprogramowania, w tym pudełkową wersją FSa.

To piękny gest wsparcia, o którym nie zapomnimy!

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.
Media o nas
W wydaniu Wydarzeń z 19 maja TV Teletronik pokazała krótki reportaż z wizyty w naszej szkole. Materiał dotyczy wygranej naszej szkoły w konkursie "Projekt z klasą". Zapraszamy to obejrzenia:We wczorajszym Dzienniku Bałtyckim ukazała się natomiast następująca publikacja:
Natomiast dzisiaj Telewizja ITV Kartuzy opublikowała materiał dostępny pod poniższym linkiem. Zapraszam do obejrzenia.

OBEJRZYJ
KSL w EPPO!

W ubiegły piątek 20 maja sześcioosobowa grupa członków i sympatykow Koła Symulacji Lotniczych odwiedziła Port Lotniczy Poznań - Ławica na zaproszenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Podczas wizyty uczniowie mogli zapoznać się z wszystkimi rodzajami służb pracujących lotnictwie - od Służby Ochrony Lotniska (SOL), przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotniczy Patrol Policji, Lotniskowe Oddziały Straży Pożarnej i Ratownictwa, Służby Obsługi Ruchu Lotniskowego aż po firmę czarterującą luksusowe odrzutowce.


Osobnym punktem wyjazdu była wizyta w wieży kontroli lotów, gdzie uczniowie mogli poobserwować prace Kontrolerów Ruchu Powietrznego (ATC) oraz teren całego portu z zupełne innej perspektywy.


Zapraszam do przeczytania relacji uczestników wyjazdu (po kliknięciu "Czytaj więcej").Członkowie Koła dziękują Dyrektorowi Gimnazjum Panu Krzysztofowi Andryskowskiemu za umożliwienie zorganizowania wyjazdu oraz Panu Marcinowi Okoniowi, kontrolerowi ruchu powietrznego z Poznania za profesjonalne przygotowanie programu i pełnienie roli przewodnika.


Zapraszamy do galerii (kliknij w obrazek o góry) na wybór najciekawszych fotografii, a na stronie KSL pod adresem www.ksl.cassubian.pl - niebawem pojawi się ciekawy film z wyjazdu.Mamy projekt z klasą!


10 maja o godzinie 12.00 wydawnictwo Nowa Era ogłosiło wyniki ogólnopolskiego konkursu "Projekt z klasą". Miło mi poinformować, że otrzymaliśmyNAGRODĘ GŁÓWNĄ w postaci grantu na realizację projektu "Śladami Dedala - budowa symulatora lotniczego. Nowa Era symulacji lotniczej w Gimnazjum w Sierakowicach." w wysokości 5 000 zł.Otrzymaliśmy też pismo następującej treści:


 Witam serdecznie,w imieniu całego Wydawnictwa Nowa Era chciałabym serdecznie pogratulować Państwu zwycięstwa w pierwszej edycji "Projektu z klasą".Jesteśmy pod wrażeniem Państwa pomysłowości i zaangażowania w realizację tego projketu. Dedal wyznaczył sobie pozornie nieosiągalny cel, ale dzięki swojej konsekwencji i pomysłowości spełnił najskrytsze marzenie. Zaufaliśmy, że w przypadku Państwa Projektu będzie podobnie.Mamy nadzieję, że dzięki grantowi Nowej Ery realizacja projektu „Śladami Dedala” pozwoli uczniom rozwijać talenty, nauczy pracowitości i wytrwałości, a być może wpłynie także na wybór dalszej edukacyjnej drogi.


 W dniu jutrzejszym przedstawiciel wydawnictwa skontaktuje się z Panem w celu omówienia szczegółów przekazania nagrody.Pozdrawiam serdecznieAgnieszka v.Mallek
Program "Projekt z klasą"
Wydawnictwo Nowa Era


 Było to możliwe między innymi dzięki Waszym głosom i zaangażowaniu, które okazywaliście na codzień, za które w imieniu swoim oraz członków Koła Symulacji Lotniczych - DZIĘKUJĘ!


 Już niebawem rozpoczniemy realizację naszego projektu, o czym będziemy informowali na bieżąco.


 Wyniki konkursu można zobaczyć TUTAJInformacje w serwisie POLISH VACC
Informacje w serwisie LOTNICZAPOLSKA.PL
Informacje w serwisie LOTNICTWO.NET.PL
Informacje w serwisie DLAPILOTA.PL

KSL w konkursie na projekt edukacyjny

Bierzemy udział w konkursie PROJEKT Z KLASĄ organizowanym przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.

 
W jego przebiegu zostanie wyłonionych 10 projektów, które otrzymają granty w wysokości 3000 zł. Wygrana zależy od wyniku głosowania on line, na zasadzie - 1 dzień - 1 kliknięcie.


Głosowanie rozpoczyna się 1 a kończy 30 kwietnia.


Zwracamy się z prośbą do wszystkich zainteresowanych o oddanie na nas swojego głosu.

Numer naszego projektu - 0015.

Link bezpośredni do opisu naszego projektu: KLIK

Każdy głos jest na wagę złotych. ;) Rozsyłajcie, gdzie możecie.

Zajęcia 16.04
Na następną sesję proszę przygotować się do lotu na trasie EPGD - EPSC - EPGD, w tym:

- skonstruować poprawny plan lotu,
- przeanalizować mapy, które otrzymaliście (zwłaszcza SID, STAR dla EPGD oraz rodzaje podejść w EPSC)
- przećwiczyć frazeologię "na sucho".

Proszę się spodziewać dodatkowego ruchu na obydwu lotniskach.
Facebook

symulacje lotnicze, symulator lotów, KSL, Koło Symulacji Lotniczych, Gimnazjum w Sierakowicach, FS2004, Aeroklub Słupski, lotnictwo wirtualne, vatsim, Dedal, Śladami Dedala